Wybór odpowiednich drzwi to kluczowy element budowy lub remontu domu. Aby zamówić drzwi, które idealnie pasują do otworu, warto poznać standardowe wymiary oraz prawidłową metodę mierzenia. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak to zrobić.
Drzwi wejściowe do domu — wymiary według standardów europejskich
Chociaż producenci stolarki są w stanie wyprodukować drzwi o każdej szerokości i wysokości, to jednak wszyscy stosują się do standardów europejskich. Nie bierze się to znikąd — przeprowadzono wiele badan i testów, gdzie sprawdzano najlepsze wielkości. Wygrała tutaj przede wszystkim potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa, a także inkluzywność osób w każdym wieku i stanie zdrowia. Drzwi wejściowe powinny być odpowiednio szerokie, by swobodnie przejechać przez nie wózkiem inwalidzkim lub dziecięcym. W drugą stronę to także ma sens: za szerokie drzwi są cięższe. Przez to trudniej z nich korzystać w szczególności osobom starszym, chorym i dzieciom.
Według norm europejskich najpopularniejsze rozmiary drzwi wejściowych to:
- Drzwi jednoskrzydłowe: 80-100 cm szerokości, 200-210 cm wysokości
- Drzwi dwuskrzydłowe: 120-160 cm szerokości, 200-210 cm wysokości
Oczywiście możliwe są również inne nietypowe rozmiary, ale warto mieć świadomość tych standardowych. Warto zaznaczyć, że technologia ciągle idzie do przodu i producenci są w stanie stworzyć nowe modele, które są lekkie i można dzięki temu zmodyfikować wymiary. Tak się dzieje np. w nowoczesnych biurowcach, gdzie drzwi potrafią mieć do 230 cm wysokości.
Jak prawidłowo zebrać wymiary drzwi?
Aby dobrać odpowiednie drzwi wejściowe, należy dokładnie zmierzyć otwór drzwiowy. Punktów pomiaru będzie wiele, dlatego kartka i długopis są tutaj obowiązkowe. Na początku trzeba zmierzyć szerokość. Zwykle robi się to w trzech miejscach: u góry, na środku i dołu otworu. Jeśli nie jesteś jednak pewien, to nic nie zatrzymuje cię przed zmierzeniem więcej razy. Interesuje cię ta najmniejsza wartość — zapisz ją.
Później trzeba zająć się wysokością. Tutaj trzeba mierzyć od podłogi do górnej krawędzi otworu. Rekomenduje się mierzyć przy prawej krawędzi, środkowej i lewej. Tu wychodzi na jaw, jak równe i pionowe są ściany otworu. Jeśli czujesz, że potrzebujesz więcej liczb, to zrób jeszcze kilka punktów wymiarów. Ponownie, najważniejsza jest ta najniższa wartość.
Warto też zmierzyć głębokość, czy też grubość muru. W ten sposób będziesz mógł dobrać odpowiednią ościeżnicę. Na tym etapie warto przemyśleć również wszystkie dodatkowe czynniki, które będą miały wpływ na drzwi wejściowe — czy jest odpowiednio dużo miejsca, by je całkowicie otworzyć? Z której strony powinny się otwierać? Czy jest szansa, że niechcący obiją ściany lub meble?
Pamiętaj, aby dokonać tych pomiarów z dokładnością do 0,5 cm. Dzięki temu unikniesz problemów z dopasowaniem drzwi.
Najczęstsze błędy przy wymierzaniu drzwi
Jest kilka błędów, które można bardzo łatwo popełnić. Pamiętajmy, że wyłapanie błędu na tym etapie nie będzie kosztowne i czasochłonne. Gorzej by było, gdyby zamówione drzwi podczas instalacji okazałyby się za niskie lub za wąskie.
Często Klienci wybierają nieprawidłowe miejsca do przeprowadzenia pomiarów, skupiając się na przykład tylko na środku otworu. Takie podejście nie daje pełnego obrazu, ponieważ wymiary mogą różnić się w zależności od miejsca zmierzenia.
Kolejnym często popełnianym błędem jest niedokładne wykonanie samych pomiarów. Zamiast dokładnego zmierzenia, Klienci czasem szacują lub zaokrąglają wymiary, co może skutkować nieodpowiednim dopasowaniem drzwi. Dlatego tak naciskamy na jak najdokładniejsze wyniki.
Wiele osób także pomija zmierzenie głębokości ościeżnicy. To kluczowy wymiar, który musi zostać uwzględniony, aby drzwi dobrze pasowały do otworu. Zdarza się również, że Klienci nie biorą pod uwagę nierówności ścian lub możliwych odkształceń otworu drzwiowego. Warto również pamiętać, by pozostawić 1-2 cm luzu montażowego po bokach i na górze otworu. Przestrzeń ta będzie następnie wypełniona pianką montażową podczas instalacji drzwi.